Senate Sub-Committee Membership

Note: Not all of the membership to committees has been confirmed for the 2019-2020 year

MEMBERSHIP FOR SENATE STANDING COMMITTEES
AND SUB-COMMITTEES
SENATE TERM 2019 – 2020
(The Chair of Senate is an ex-officio member of all standing committees)

Executive Committee (elected in June by and from Senate)

  • President: Dr. David Docherty (Chair)
  • Vice-President (A&P): Dr. Steve Robinson
  • Arts: Dr. Jim Naylor
  • Science: Dr. Chris LaMoine
  • Education: Dr. Burcu Nteliogiou
  • Music: Mr. Jon-Tomas Godin
  • Health Studies: Ms. Kim Ryan
  • Student Senator: Mr. Olusola Akintola
  • Support: Ms. Andrea McDaniel, Registrar; Kim Fallis, Administrative Assistant, Senate

Curriculum and Academic Planning Committee

  • Vice-President (Academic & Provost); Dr. Steve Robinson (Chair)
  • Acting, Dean of Arts: Dr. Lisa Robson
  • Dean of Science: Dr. Bernadette Ardelli
  • Dean of Education: Dr. Heather Duncan
  • Dean, School of Music: Mr. Greg Gatien
  • Dean, Faculty of Health Studies: Dr. Jean Moraros
  • Dean of Students: Ms. Katie Gross
  • Acting, University Librarian: Mr. Rainer Schira
  • Arts-elected: Dr. Rosanne Gasse
  • Science-elected: Dr. Bryan Hill
  • Education-elected: Dr. Jackie Kirk
  • Music-elected:
  • Health Studies-elected: Ms. Lorna Canada-Vanegas Mesa
  • BUSU Council-appointed: Mr. Olusola Akintoloaa
  • BUSU Council-appointed: Ms. Whitney Hodgins
  • Support: Ms. Andrea McDaniel, Registrar; Kim Fallis, Administrative Assistant, Senate

Undergraduate Student Appeal Committee (2-Year term)

  • Vice-President (Academic & Provost); Dr. Steve Robinson (Chair)
  • Dean of Students: Ms. Katie Gross
  • Arts-elected: Dr. Cameron Boult – term expires 2020
  • Science-elected: Pete Whittington – term expires 2021
  • Education-elected: Dr. Tom Skinner – term expires 2021
  • Music-elected: Mr. Eric Platz – term expires 2020
  • Health Studies-elected: Ms. Jan Marie Graham – term expires 2020
  • BUSU Undergraduate students-appointed: Mr. Olusola Akintola
  • BUSU Undergraduate students-appointed: Ms. Whitney Hodgins
  • Support: Ms. Andrea McDaniel, Registrar; Kim Fallis, Administrative Assistant, Senate

Graduate Studies Committee

  • Acting, Dean of Arts: Dr. Lisa Robson
  • Dean of Science: Dr. Bernadette Ardelli
  • Dean of Education: Dr. Heather Duncan
  • Dean, School of Music: Mr. Greg Gatien
  • Dean, Faculty of Health Studies: Dr. Jean Moraros
  • Acting University Librarian: Mr. Rainer Schira
  • Arts-elected: Dr. Doug Ramsey
  • Science-elected: Dr. Balfour Spence
  • Education-elected: Mr. Bob Lee
  • Music-elected:
  • Health Studies-elected: Ms. Candice Waddell
  • Graduate Student #1:
  • Graduate Student #2:
  • Support: Ms. Andrea McDaniel, Registrar, Ms. Barbara Harpe, Administrative Assistant, Registrar

Library Committee

  • Acting University Librarian: Mr. Rainer Schira
  • Arts-elected: Dr. Deanna Smid
  • Science-elected: Dr. Rory Lucyshyn-Wright
  • Education-elected:
  • Music-elected:
  • Health Studies-elected: Ms. Andrea Thomson
  • BUSU Council-appointed:
  • BUSU Council-appointed:
  • Librarian: Ms. Stacey Lee
  • Librarian: Ms. Christy Henry
  • Senate Rep: Ms. Stacey Lee

Scholarships, Medals & Awards Committee

  • Arts-elected:
  • Science-elected: Ms. Nancy Newall
  • Education-elected: Ms. Sandy Margetts
  • Music-elected:
  • Health Studies-elected: Ms. Nadine Smith
  • Acting Director, Recruitment & Retention: Ms. Courtney Adams
  • Director, Aboriginal Initiatives: Mr. Chris Lagimodiere
  • Senate-elected: Mr. Greg Gatien
  • Registrar: Ms. Andrea McDaniel
  • Support: Ms. Jen Lee, Scholarship Office

Athletic Awards Committee

  • Chair, Scholarship Committee:
  • Awards Accountant: Ms Sally Spiss
  • Support: Ms. Andrea McDaniel, Registrar; Mr. Russ Paddock, Athletic Director;
  • Ms. Jen Lee, Scholarship Office

Research Committee of Senate

  • Vice-President (A&R):
  • Dean Graduate Studies:
  • Chair of Research Ethics Sub-Committee:
  • Chair of Animal Care Sub-Committee:
  • Chair of the Biosafety Sub-Committee:
  • Arts-elected:
  • Science-elected:
  • Education-elected:
  • Music-elected: Dr. Aaron Wilson
  • Health Studies-elected:
  • Senator-elected: Dr. Burcu Ntelioglou
  • Member elected by BU Research Committee:
  • 4-Yr. Specialist Student (in 4th Year) elected by Senate:
  • Graduate Student elected by Senate:

Research Ethics Sub-Committee/Animal Care Committee/BioSafety Committee

(All members appointed by the Senate Research Committee)

Committee to Administer Knowles Distinguished Visiting Professorship

  • Vice-President (A&R) (Chair) or designate:
  • Arts-elected:
  • Science-elected:
  • Education-elected:
  • Music-elected:
  • Health Studies-elected:
  • Student Senator-elected Ms. Whitney Hodgins

International Activities Committee of Senate

  • Vice President (A&P): Dr. Steve Robinson
  • Dean of Students; Ms. Katie Gross
  • One Dean, elected by Dean’s Council:
  • Director International Activities: Mr. David Rowland
  • Arts-elected: Dr. Hejun Zhuang
  • Science-elected: Dr. Mousumi Majumder
  • Education-elected: Dr. Burcu Ntelioglou
  • Music-elected:
  • Health Studies-elected: Ms. Jan Marie Graham
  • Student Services-elected: Ms. Courtney Adams
  • President, International Students’ Association:
  • BUSU International Student Director:
  • Senator, Chair – elected: Dr. Bernadette Ardelli

    Indigenous Education Committee

    •  Vice-President (Academic & Provost): Dr. Steve Robinson
    • Three members of Senate, including a BUSU representative:
    • Dr. Heather Duncan
    • Arts-elected: Ms. Cathy Mattes
    • Science-elected: Dr. Rachel Herron
    • Education-elected: Dr. Burcu Ntelioglou
    • Music-elected: Dr. Aaron Wilson
    • Health Studies-elected: Ms. Candice Waddell
    • Dean of Students: Ms. Katie Gross
    • Acting University Library: Mr. Rainer Scheira
    • Five indigenous students:
    • Director of the Indigenous Peoples’ Centre: Mr. Chris Lagimodiere (Co-Chair)
    • One member from PENT (faculty); Mr. John Minshull
    • One member from the Department of Native Studies: Dr. Lorraine Mayer
    • One member from the Brandon Urban Aboriginal Peoples’ Council: Ms. Amie Martin
    • Indigenous representative from the Brandon School Division Administration: (Declined membership as of April 2018)
    • Indigenous representative from the Manitoba Métis Federation: Mr. Kris Desjarlais
    • Indigenous representative from Assiniboine Community College: Vacant
    • Anishanabek Knowledge Keeper: Barb Blind
    • Dakota Knowledge Keeper:
    • Inuit Knowledge Keeper: Martha Evaluardjuk-Palmer
    • Métis Knowledge Keeper:
    • Cree Knowledge Keeper: Susie McPherson (Co-Chair)